Zaļā brīvība sagatavojusi rokasgrāmatu par ES fondiem latviešu valodā
15.03.2024

Eiropas Savienībā ir dažādi fondi, kuru sūtība ir palīdzēt dalībvalstīm ieviest ES politiku. ES finansiālais atbalsts ir nozīmīgs avots, lai sasniegtu Zaļā kursa mērķus. No 2021. līdz 2027. gadam darbojas dažādi fondi un programmas, kas pieejami ierastajā ES budžetā (daudzgadu finanšu shēma), pēcpandēmijas atveseļošanās plānā (NextGenerationEU) un ieņēmumos no oglekļa tirgus (ETS). Šajās programmās kopā ir miljardiem eiro, ko ieguldīt klimata jomā, lai varētu sasniegt 2030. gada mērķus.

Eiropas Komisija apgalvo, ka “ik gadu būs nepieciešami papildu ieguldījumi vairāk nekā 620 miljardu apmērā, lai sasniegtu Zaļā kursa un REPowerEU mērķus”

Neatkarīgos pētījumos aplēsts, ka dažās galvenajās ES programmās ir pieejami gandrīz 400 miljardi eiro, lai no 2021. līdz 2027. gadam novērstu klimata pārmaiņas Te netiek ņemta vērā ES Kopējā lauksaimniecības politika (CAP) un programma Horizon Europe. Tā ir tikai niecīga dala no nepieciešamajiem līdzekļiem, tomēr var sniegt nozīmīgu ieguldījumu klimata politikā, jo īpaši valstīs, kas lielā mērā atkarīgas no ES fondiem. Ar ES fondu rokasgrāmatu var iepazīties šeit.