Biedru telpā – Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija
21.05.2021

“Biedru telpā” –  Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija, direktore Regita Zeiļa. 

uploaded pictureLatvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija (LSUA) ir dibināta 2015. gada rudenī, un tās pieci dibinātāji ir Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS, Sabiedrisko pētījumu centrs PROVIDUS, Latvijas Samariešu apvienība, labdarības veikalu tīkls “Otra elpa” un sociālās uzņēmējdarbības akselerators “New Door”. Tās ir organizācijas, kas pirms tam daudz darījušas sociālās uzņēmējdarbības pētniecības un aktualizēšanas jomā, kā arī paši ir sociālās uzņēmējdarbības “celmlauži” Latvijā, kuri ar savu darbu pierādījuši, ka sociālā uzņēmējdarbība Latvijā ir vajadzīga un iespējama.


Kas pamudināja Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju kļūt par daļu no Latvijas Pilsoniskās alianses lielās biedru ģimenes?

Kļūšana par Latvijas Pilsoniskās alianses biedriem ir tikai likumsakarīga - tā ir lielākā jumta organizācija nevalstiskā sektora interešu aizstāvībā, kuras mērķis ir stiprināt pilsonisko sabiedrību Latvijā. Mēs paši esam interešu aizstāvības organizācija, kura apvieno gan uzņēmumus, gan arī NVO un personas, kuras plāno darboties sociālajā uzņēmējdarbībā, tādēļ vēlamies veidot labvēlīgu vidi viņu darbībai. Mēs ticam, ka kopienā ir spēks un uzskatām, ka vienota informācijas telpa ir ļoti nepieciešama, lai būtu vienlīdz labi informēti par aktualitātēm un izaicinājumiem NVO sektorā. Mums ir iespēja pozitīvi ietekmēt un iedvesmot mūsu LSUA biedrus, tādēļ vēlamies paplašināt savu ietekmi un būt daļa no organizācijas, kura īsteno konstruktīvu dialogu starp lēmumu pieņēmējiem, aizstāv NVO intereses un stiprina to kapacitāti. Mēs dalām kopīgas vērtības ar Latvijas Pilsonisko aliansi. Jo vienotāki un spēcīgāki būsim interešu aizstāvības īstenošanā, jo lielākas iespējas tikt sadzirdētiem!

uploaded picture

Foto: Viens no gaidītākajiem gada notikumiem ir piču konkurss ar iespēju saņemt finansiālu atbalsta sociālās uzņēmējdarbības idejas īstenošanai. Tajā ir aicināti piedalīties esošie un topošie sociālie uzņēmēji no visas Latvijas – uzņēmumi ar vai bez sociālā uzņēmuma statusa, biedrības un nodibinājumi, kam nepieciešamas finansējums kādas jaunas idejas vai jau esoša projekta realizēšanai, kā arī individuālas personas, kuras vēl tikai lolo savu sociālās uzņēmējdarbības ideju un meklē tai starta finansējumu.

Kādi ir organizācijas galvenie darbības virzieni, mērķi?

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija ir dibināta, lai veicinātu sociālās uzņēmējdarbības attīstību Latvijā. 
Asociācija darbojas trīs galvenajos virzienos: 
1) Interešu aizstāvība lokālā, reģionālā un nacionālā līmenī. LSUA piedalījās Sociālā uzņēmuma likuma tapšanā, mūsu pārstāvis šobrīd darbojas Labklājības ministrijas sociālo uzņēmumu statusa piešķiršanas komisijā. Tāpat arī LSUA Latvijas mērogā pievērš pašvaldību uzmanību sociālās uzņēmējdarbības iespējām, kā arī piedalījusies sociālās uzņēmējdarbības atbalsta programmas tapšanā. Sadarbojamies arī ar citiem reģionāla un nacionāla līmeņa lēmumu pieņēmējiem un rīcībpolitikas veidotājiem, lai veidotu sociālajai uzņēmējdarbībai labvēlīgu vidi Latvijā. 

2) Biedru kapacitātes uzlabošana, pieredzes un zināšanu apmaiņas platformas veidošana. Dažādos veidos palīdzam saviem biedriem labāk sasniegt viņu mērķus, nodrošinot kopīgus pasākumus, ātru un efektīvu informācijas apmaiņu, jaunākās ziņas par finanšu un sadarbības iespējām, kā arī konsultāciju atbalstu. Dažādos veidos komunicējam mūsu biedru preces un pakalpojumus, piemēram, apkopojot informāciju par biedru piedāvājumu, rīkojot Sociālās uzņēmējdarbības tirgu Kalnciema kvartālā un iepazīstinot ar noderīgiem sadarbības partneriem. 

3) Sabiedrības informēšana par sociālo uzņēmējdarbību. LSUA piedalās dažāda līmeņa pasākumos, lai informētu arvien plašāku sabiedrību par sociālās uzņēmējdarbības sniegtajām iespējām. Esam izveidojuši Sociālās uzņēmējdarbības vēstnieku tīklu Latvijas reģionos, regulāri piedalāmies mūsu vēstnieku rīkotajos pasākumos. Katru gadu rīkojam nozares lielāko un vērienīgāko pasākumu – Sociālās uzņēmējdarbības Forumu. Uzturam lielāko informācijas avotu latviešu valodā par sociālo uzņēmējdarbību – www.socialauznemejdarbiba.lv

Kā Jūs vērtējat, kādi ir asociācijas lielākie izaicinājumi?

LSUA lielākie izaicinājumi saistīti ar sociālās uzņēmējdarbības izveidi reģionos, vienotas izpratnes radīšana par sociālo uzņēmējdarbību starp pašvaldībām, uzņēmējiem un citām iesaistītajām pusēm, kā arī sociālo uzņēmumu sociālās ietekmes izvērtēšana un komunicēšana. Lai gan kopumā sabiedrība kļūst arvien vairāk informēta par šo nozari un pēdējā gada laikā ir ieguldīts milzīgs darbs pašvaldību un sociālo uzņēmumu sadarbības veicināšanā, tomēr joprojām lielākais sociālo uzņēmumu īpatsvars ir galvaspilsētā, kur dzīves kvalitātes līmenis ir augstāks un atbalsts nozarei no pašvaldību puses vairāk atgādina veiksmīgus izņēmumus, nevis sistemātisku pieeju. Sociālo uzņēmēju radītā ietekme bieži balstās ne tik daudz uz kvantitatīvajiem, bet kvalitatīvajiem rādītājiem, kā vērtību vai attieksmes maiņa. Sasniegtā auditorija var būt mērāma tūkstošos, tomēr tas joprojām ir maz, ja šo cilvēku dzīvēs nenotiek pozitīvas pārmaiņas. Lēmumu pieņēmējiem gan svarīgi redzēt skaitļus un statistiku, taču ne visu var izmērīt šādā veidā, turklāt daudzas darbības būtiskas pārmaiņas radīs tikai ilgākā laika periodā. Tādēļ arvien aktuālāk ir izprast, kā plānot, ar kādiem rīkiem mērīt un pierādīt savu sociālo ietekmi, lai tā būtu izvērtēta objektīvi un palīdzētu pierādīt sociālās uzņēmējdarbības attīstības nepieciešamību. 

uploaded picture

Foto: Valsts Prezidents Egils Levits 2020. gadā tikās ar "Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas" komandu, Padomes locekļiem, kā arī LSUA biedru un RB Cafe dibinātāju Māri Grāvi, lai pārrunātu sociālās uzņēmējdarbības jomu un sociālo uzņēmumu izaicinājumus. Valsts prezidents izteica atbalstu sociālās uzņēmējdarbības jomas tālākai attīstībai, norādot, ka šādi uzņēmumi Latvijai noteikti ir vajadzīgi: "Sociālā uzņēmējdarbība humānā sabiedrībā noteikti ir jāattīsta. No politikas, cilvēku un vērtību viedokļa sociālā uzņēmējdarbība viennozīmīgi ir atbalstāma!"

Ar ko Jūs kā organizācija visvairāk lepojaties?

Kā organizācija mēs visvairāk lepojamies ar mūsu biedriem un viņu paveikto sociālās uzņēmējdarbības jomā un sociālās ietekmes radīšanā. Viņi ir tie, kuri rada reālas pārmaiņas un pilda dubultsvarīgu uzdevumu – gan piedalās valsts ekonomiskajā izaugsmē, gan strādā pie sociālo mērķu sasniegšanas. Mēs lepojamies ar nozarē iesaistītajiem cilvēkiem, kuriem piemīt apbrīnojama spēja no idejas nonākt līdz ievērojamam rezultātam un vēlme pašiem radīt labāku dzīvi visiem Latvijas iedzīvotājiem! 

Vēl lepojamies ar to, ka arvien vairāk tiekam novērtēti un uzklausīti gan valstiskā, gan starptautiskā līmenī, tādējādi nostabilizējot sociālo uzņēmējdarbību kā atpazīstamu veidu, kā risināt sabiedrībai nozīmīgus izaicinājumus. Arī valsts prezidents vairākkārtīgi izteicies pozitīvi par sociālās uzņēmējdarbības nozares attīstības nepieciešamību, gan vizītē RB Cafe, gan atklājot konferenci par sociālo uzņēmumu un pašvaldību sadarbību “Kāpēc mums to vajag?”

uploaded picture

Foto: LSUA mērķtiecīgi rada iespējas biedriem būt redzamiem plašākai auditorijai - gan publicitātes iespējas medijos, gan kopīgas kampaņas biedru produktu reklamēšanai, gan arī organizē ikgadējo Sociālās uzņēmējdarbības tirgu, lai sociālie uzņēmēji varētu palīdzēt, informēt un iedvesmot arvien lielāku sabiedrības daļu, radot pozitīvu sociālo ietekmi.


Kādas ir Jūsu organizācijas aktualitātes? 

Viena no mūsu aktualitātēm ir darba turpināšana pie sociāli atbildīgu iepirkumu prakses ieviešanas. Tas ir būtisks solis, lai veicinātu sociālo uzņēmumu konkurētspēju un veicinātu godīgas komercdarbības atbalstu, nevis vadītos pēc zemāko cenu piedāvājumiem.

Otra aktualitāte ir sociālās uzņēmējdarbības attīstības veicināšana reģionos. Plānojam vairāk sadarboties reģionos un radīt izpratni par sociālo uzņēmējdarbību kā rīku, ar kuru risināt sociālos izaicinājumus.

Šobrīd aktualizējam sociālās ietekmes izvērtēšanu un pētām darba integrācijas uzņēmumu vēsturisko attīstību Latvijā. Tāpat arī regulāri organizējam izglītojošus vebinārus plašākai sabiedrībai un biedriem.

Lai stiprinātu sadarbību Baltijas valstu starpā, 4. jūnijā organizējam Baltijas - Lielbritānijas forumu. Rudenī jau otro gadu pēc kārtas plānojam organizēt Sociālās uzņēmējdarbības piču konkursu “Tam labam būs augt”.

Kāpēc, Jūsuprāt, ir svarīgi iesaistīties nevalstisko organizāciju darbā?

NVO nereti pārstāv to cilvēku intereses, kuri nav aizsargāti (vai ir nepietiekami aizsargāti) no likuma puses vai aktīvi risina un “ceļ gaismā” tos jautājumus, kuru sakārtošana atlikta gadiem ilgi. Nevalstiskās organizācijas spēj saskatīt patiesi svarīgos jautājumus, kuri īstermiņā var būt apgrūtinoši, taču ilgtermiņā sniegs būtisku labumu. Nevalstiskās organizācijas apvieno cilvēkus, kuri cīnās mērķa vārdā un kuriem “deg acis” par to, ko viņi dara. Vēl jo vairāk – viņi bieži vien spēj pārmaiņas īstenot ātrāk nekā valsts un pašvaldības iestādes. Šādi cilvēki un organizācijas ir ļoti nepieciešami Latvijas attīstībai!

Jūsu novēlējums visiem “Biedru telpas” lasītājiem!

Lepojieties ar Latviju katru dienu, nevis tikai valsts svētkos. Cieniet un mīliet savu valsti, taču nepieveriet acis uz netaisnībām. Iestājieties par valsts attīstību un aktīvi piedalieties tādas Latvijas veidošanā, kādā vēlaties mācīties, augt un strādāt un veidot ģimeni! Neviens cilvēks nav par mazu, lai nespētu ko dot otram, neviens no mums nav par mazu, lai nespētu būt daļa no citu cilvēku atbalsta sistēmas. Saskatiet ikdienas kopsakarības un mazo lietu spēku - kā tikai veikala pārdevējas laipna apkalpošana vien spēj mums uzlabot garastāvokli un iedomājieties, kādā valstī mēs dzīvotu, ja vien katrs no mums katru dienu pateiktu citam vienu sirsnīgu “paldies”?