Apstiprināti Sabiedrības līdzdalības noteikumi, kas palielinās sabiedrības iesaisti lēmumu pieņemšanā
18.10.2024

Otrdien, 15. oktobrī, Ministru kabineta sēdē tika apstiprināts Valsts kancelejas sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām izstrādātais regulējums “Sabiedrības līdzdalības kārtībā attīstības plānošanas procesā”, kas paredz mērķētāku iedzīvotāju uzrunāšanu, līdzdalības iespējas nozīmīgākos jautājumos un  atgriezeniskās saites obligātu sniegšanu.

Jaunais regulējums paredz:  

  • TAP portāls kā centrālā platforma sabiedrības līdzdalībai valsts pārvaldē, nodrošinot attīstības plānošanas dokumentu un normatīvo aktu projektu izstrādi, saskaņošanu ar ieinteresētajām pusēm un gala lēmumu pieņemšanu.
  • Publiskās pārvaldes iestādēm jāņem vērā sabiedrības vajadzības, sniedzot informāciju vieglā valodā un nodrošinot attālinātu piedalīšanos. Ja līdzdalība nav nepieciešama, jāsniedz publisks skaidrojums.
  • Būs komunikācija ar mērķgrupām, lai savlaicīgi informētu par iespējām piedalīties lēmumu pieņemšanā.
  • Iestādēm būs pienākums sniegt atgriezenisko saiti sabiedrības pārstāvjiem par priekšlikumiem, informēt par turpmākajām iesaistes iespējām un atjaunot informāciju par līdzdalības procesa rezultātiem katrā projekta posmā.
  • Paplašina sabiedrības iesaistes veidus, iekļaujot ne tikai tradicionālās metodes, bet arī mūsdienīgus formātus, piemēram, domnīcas, deliberatīvo metodi un dialoga apļus. Iedzīvotāji varēs piedalīties apspriedēs un izmantot attālinātas dalības iespējas, padarot līdzdalību pieejamāku, īpaši reģionos.
  • Sabiedrības pārstāvjiem tagad būs tiesības pieprasīt līdzdalības procesu, ja tas nav nodrošināts attīstības plānošanas dokumentu izstrādē. Līdz šim iesaisti iniciēja atbildīgā institūcija, bet bieži tas notika pēc sabiedrības iniciatīvas.
  • Sabiedrības pārstāvjiem tiks nodrošināta aktīvāka dalība publiskās pārvaldes konsultatīvajās un uzraudzības padomēs, uzlabojot atklātību par šo padomju sastāvu un darbību.
  • Publiskās apspriešanas termiņš attīstības plānošanas dokumentiem būs vismaz 30 dienas, bet normatīvo aktu projektiem – vismaz 14 dienas, nodrošinot pietiekamu laiku sabiedrības iesaistei. Termiņi saskaņoti ar citiem normatīvajiem aktiem, piemēram, Pašvaldību likumu.

LPA ar citām nevalstiskajām organizācijām jau ilgtoši ir strādājuši pie noteikumu pilnveidošanas un uzlabošanas. Kā iepriekš minēts, aicinājām Valsts kanceleju pievērst uzmanību vairākiem projektā neatrisinātiem problēmjautājumiem kā arī tam, kā atsevišķas noteikumu normas tiks piemērotas praksē un sniedza savus priekšlikumus saistībā ar projekta konkrētu punktu redakcijām un  anotāciju.  


Informācija ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par informācijas saturu atbild Latvijas Pilsoniskā alianse.

uploaded picture