Valsts sekretāru sanāksmē izskatīti Biedrību un nodibinājumu likuma grozījumu iebildumi
30.09.2022

Ceturtdien, 29. septembrī, Valsts sekretāru sanāksmē tika izskatīti iebildumi par Biedrību un nodibinājumu likumu, kurus sniedza Finanšu ministrija (FM), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Latvijas Pilsoniskās alianse (LPA).

FM iebilda par nosacījumu, ka manta, kas palikusi pēc nodibinājuma likvidācijas un piekrīt valstij, būtu izmantojama līdzīgiem mērķiem. Proti, FM ieskatā būtu jānosaka, ka manta piekrīt valstij bez ierobežojumiem, kādiem mērķiem tā izmantojama. Pret šo uzstādījumu iebilda LPA, ņemot vērā, ka biedrībām un nodibinājumiem ir ierobežotas iespējas gūt finansējumu savas darbības nodrošināšanai un ir būtiski saglabāt finanšu līdzekļus organizāciju rīcībā. Tieslietu ministrija (TM) apstiprināja, ka šāds risinājums bija pašu organizāciju izteikts priekšlikums, kura īstenošanai ir piekritis arī Sabiedrības integrācijas fonds, piekrītot gan tikai  administrēt  finanšu līdzekļus, ne mantu. 

LPA uzturēja aicinājumu saglabāt pašlaik spēkā esošo regulējumu attiecībā uz kārtību, kādā tiek sagatavots un pievienots gada pārskatam revidenta ziņojums, pretstatā plānotajam, ka revidenta ziņojums ir obligāts. LPA ieskatā, obligāta revidenta ziņojuma sagatavošana veidos papildu slogu sabiedriskajām organizācijām, jo īpaši mazajām biedrībām un nodibinājumiem. Revidenta ziņojumi būtu veicināmi, skaidrojot labas pārvaldības principus un kādi ir ieguvumi no ziņojumiem, taču ierobežotās kapacitātes dēļ revidenta ziņojumus uzlikt par obligātu pienākumu.

Sanāksmes dalībnieki vienojās atlikt likumprojekta virzību valdībā un kopā ar TM, FM un NVO un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomi vēlreiz izdiskutēt minētā panta redakciju. Šīs tikšanās laikā būtu svarīgi izteikt to biedrību un nodibinājumu viedokli, kuras ir saskārušās ar administratīvo slogu, organizējot revidenta ziņojuma saņemšanu, tāpēc aicinām informēt par savu pieredzi, rakstot uz e-pastu alianse@nvo.lv.