Pirmo reizi Latvijā parakstīts brīvprātīgs likums
23.10.2020

21.oktobrī Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) un virkne Latvijas tirgotāju parakstījuši pirmo valstī brīvprātīgo likumu – Beztabakas nikotīna spilventiņu (BNS) pārdošanas labās prakses vadlīnijas. 

Šobrīd Latvijā vēl nav likumā regulēta šī produkta tirdzniecība un tā kā LTA apvieno sociāli atbildīgus tirgotājus, tad nolēmusi ieviest pašregulāciju, kurai jau piekrituši gan LTA dalībnieki, gan citi šī produkta tirgotāji. Plānots, ka vadlīnijas sakārtos BNS tirdzniecību, regulēs un ietekmēs licencēšanu un vecuma pārbaudi, maksimālo nikotīna līmeni, akcīzes nodokli.

Alianses individuālais biedrs, LTA prezidents Henriks Danusēvičs norāda, ka atbalsta šī produkta pārdošanas  sakārtošanu, turklāt bilst, ka nepieciešams saglabāt legālajā tirgū ar nodokli apliktos BNS. “Pastāv augsts risks, ka valsts pazaudēs iespēju iegūt papildus ieņēmumus sociālajam budžetam un veselības aprūpei 2 miljonu eiro apmērā, ja nodoklis no 0 šobrīd tiks pacelts pārlieku augsts. 40 eiro ir legālā tirgus robeža, pie lielāka nodokļa legālais produkts strauji aizslīdēs melnajā tirgū vai oficiālos un legālos attālinātos iepirkumos no beznodokļa valstīm, tai skaitā kaimiņu Lietuvas.