Pilsonisko iniciatīvu konkursā “Jaunais Pilsonis” īstenotas 9 iniciatīvas
13.05.2022

Ziedojumu kampaņas organizēšana, dabas lieguma sakopšana, lokālpatriotiska kampaņa par savu skolu, atbalsts Ukrainas tautai – tās ir dažas no aktivitātēm, ko martā un aprīlī īstenoja pilsonisko iniciatīvu konkursa “JaunaisPilsonis” dalībnieki.  

Šī gada sākumā Latvijas Pilsoniskā alianse 7. - 12. klases aicināja pieteikties izglītības programmai “JaunaisPilsonis” 2021./2022. mācību gada pavasara semestrim. Nodarbības notika gan attālināti, gan klātienē, tajās lektori ar skolēniem diskutēja par dažādiem, ar pilsoniskās sabiedrības darbību, veicinot izpratnes paaugstināšanu par pilsoniskā aktīvisma nozīmi un kritisko domāšanu, vienlaikus mudinot jauniešus būt pilsoniski aktīviem. Ņemot vērā aktuālo situāciju, diksutēts arī par karu Ukrainā un apspriestas iespējas, kā šajā situāijā iespējams būt aktīvam pilsonim. Kopumā novadītas 30 nodarbības 31 klasei – no tām 18 klases pamatskolas posmā, 11 – vidusskolas un 2 kursi no vidējās profesionālās izglītības iestādēm.

Martā un aprīlī skolēni visā Latvijā izglītības programmas “JaunaisPilsonis” ietvaros veica dažādas pilsoniskās iniciatīvas. Iniciatīvu konkursā piedalījās skolēni no Bauskas 2. vidusskolas, pamatskolas “BŪSIM”, Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas, Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas, Saldus vidusskola, Siguldas Valsts ģimnāzijas un Valmieras Valsts ģimnāzijas. 

Bauskas 2. vidusskolas 7.b klases skolēni deva jaunu elpu un izskatu skolas gaiteņu koka soliem, kuri, jau ilgstoši lietojot, vairs nebija kā jauni. 

Bauskas 2.vidusskolas 10.a klases jaunieši, izmantojot tualetes papīra rullīšu vidū esošos kartonus, burciņu vāciņus, kartona kasti un citus papildmateriālus, izveidoja kalendāru.

Pamatskolas “BŪSIM” 7. klases skolēni īstenoja ziedojumu vākšanas kampaņu, aicinot 1.-6. klases skolēnus un viņu tuviniekus par iespēju ziedot dziju skolai, pīnīšu tamborēšanai.

Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas 7.a klase iesaistījās Vecdaugavas dabas lieguma sakopšanā, kā arī izzināja, ko nozīmē dabas liegums. 

Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas, 9.d, 9.e un 9.f klašu skolēni izveidoja mērķa sasniegšanas dienasgrāmatu ar atziņām un ieteikumiem “peer to peer” jaunietis jaunietim, kā izvēlēties un sasniegt mērķus, iedvesmojot cits citu jaunu mērķu meklēšanā un karjeras izvēles motivācijas veidošanā. 

Saldus vidusskolas 10.b klases skolēni rīkoja pilsonisko aktivitāti lokālpatriotisma celšanai “Veram mūsu skolas durvis”, radot video sēriju par to, kas labs Saldus vidusskolā un noorganizējot pasākumu „Atveru durvis savai skolai“ jebkuram 9.klašu interesentam, kurš vēlas iepazīt Saldus skolu.

Siguldas Valsts ģimnāzija 7.e klase organizēja aktivitātes, kas saistītas ar atbalstu Ukrainas tautai  - organizēja ziedojumu akciju un saulespuķu sēšanas akciju “Saule mieram”. Tāpat arī Valmieras Valsts ģimnāzija 11.c klase piedalījās un rīkoja dažādas aktivitātes Ukrainas atbalstam - šķiroja saziedotās mantas Ukrainas bēgļiem, piedalījās atbalsta koncertā un svecīšu nolikšanas akcijā, palīdzēja veidot kamuflāžas tīklu, kā arī piedalīās virknē Demokrātijas nedēļas un ES dienas aktivitāšu.

Valmieras Valsts ģimnāzija 8.a klase attīstīja savas dzimtās vietas apziņu, izstaigājot interaktīvās spēles “Ak, kaut man Daliņa kājas būtu ”un “Hernhūtiešu ceļi Valmierā”, kā arī sakopjot Jāņa Daliņa kapu.

13. maijā žūrijas komisija, kurā ir pārstāvji no Latvijas Pilsoniskās alianses un ASV vēstniecības Latvijā, visas iniciatīvas izvērtēs pēc konkursa nolikuma. 

11 gadu laikā programmā izglītoti vairāk kā 18 000  jauniešu visā Latvijā. 2021. gadā programma “Jaunais Pilsonis” tika nominēta kā Latvijas pārstāvis Kārļa Lielā Starptautiskās balvas finālā. Šogad programmas īstenošanu atbalsta ASV Vēstniecība Latvijā.