Pilsoniskās sabiedrības ieguldījums Covid-19 krīzes mazināšanā
08.01.2021

9.decembrī Latvijas Pilsniskā alianse organizēja sanāksmi par pilsoniskās sabiedrības ieguldījumu Covid-19 krīzes mazināšanā, kurā piedalījās aptuveni 20 dalībnieki. 

Iepazīstoties ar ekspertu piedāvāto valsts līmeņa stratēģiju (skatīt šeit), apzinot organizāciju pieredzes un viedokļus, tika secināts, ka pilsoniskā sabiedrības organizācijas ir nozīmīgs partneris valsts pārvaldei, īstenojot dažādas darbības gan ikdienas, gan politiku plānošanas līmenī.

Lai jēgpilni ieguldīt resursus - cilvēkus un to kompetences, sociālās saiknes, informācijas kanālus, un lai pēc iespējas ātrāk samazinātu saslimšanu ar Covid-19, Latvijas Pilsoniskā alianse aicina:

Runāt – pilsoniskās sabiedrības organizācijas ir uzticami informācijas kanāli dažādām mērķa grupām un māk izplatīt informāciju tām saprotamā un pieņemamā veidā. Organizācijas var sniegt informāciju par atbalsta mehānismiem, drošības pasākumiem, iespējām krīzes periodā, izmantojot pārvaldes sagatavotos materiālus, kā arī izstrādāt īpašus, savām mērķa grupām piemērotus (Informāciju meklēt: https://covid19.gov.lv/; https://www.mk.gov.lv/lv; https://www.vm.gov.lv/lv; https://www.spkc.gov.lv/lv u.c.)

Domāt – pilsoniskās sabiedrības organizāciju sektorā ir kompetence, kā uzlabot dzīvi dažādām mērķa grupām šajā sarežģītajā laikā. Iesaistot tās pārvaldes un pašvaldību krīzes plānošanā, tiek izstrādāti efektīvāki mehānismi, jo izstrādātājiem ir tūlītēja atgriezeniskā saite ar saņēmējiem. Organizācijas var palīdzēt dažādām sabiedrības grupām iesaistīties arī pašvaldību darbā attālināti.

Darīt - pilsoniskās sabiedrības organizācijas zina un redz tūlītējas palīdzības nepieciešamību, spēj to sniegt ārpus esošām struktūrām, lai atbalstītu cilvēkus tiešā veidā. Tā var būt produktu piegāde, ja saslimst aprūpētāji, palīdzība adoptēt suni, ja ievieto vientuļu cilvēku slimnīcā, psihoemocionālais atbalsts. Nedrīkst aizmirst latviski nerunājošos, kam var būt apgrūtināta piekļuve dažādiem resursiem, piemēram, ārvalstu studentus. Lepošanās ar šiem darbiem veido arī pozitīvu pilsoniskās sabiedrības tēlu un saliedē kopienas. 

Veidosim kopīgu pozitīvu rīcību krīzes mazināšanai! Paldies par darbu, ko jūs jau veicat!