Vienojas par risinājumu, kā nepalaist garām iespēju Latvijai piesaistīt papildus 4 miljonus eiro NVO atbalstam
30.09.2022

Trešdien, 28.septembrī, notika Memoranda padomes sēde, kurā vienojās par risinājumu, kā Latvijai nezaudēt iespēju piesaistīt papildus finansējumu nevalstisko organizāciju darbībai maksimāli 4 miljonu eiro apmērā, pieprasot no valsts budžeta līdzfinansējumu 10% apmērā, ko noteikusi kā obligātu prasību Eiropas Komisija, bet Latvijas organizācijām nav šādas kapacitātes to nodrošināt.

Proti, problemātika saistās ar ES programmu “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” apakšprogrammu, kas paredzēta kā re-grantinga programma, jeb kādai no Latvijas organizācijām ir iespēja pretendēt uz finansējumu maksimāli 4 milj. EUR apmērā, kuru atklātā konkursā pārdalīt nevalstiskajām organizācijām to darbībai (līdzīgi kā Aktīvo iedzīvotāju fonds). Taču programmas obligātās prasības nosaka, ka gan administrēšanai, gan projektu īstenotājiem jānodrošina vismaz 10% līdzfinansējums,  kas šajā gadījumā būtu 400 000 EUR. Tā kā Latvijā nav organizāciju ar brīviem līdzekļiem, nav iespējams pretendēt uz šo finansējumu. Izprotot situāciju, Finanšu ministrija aicināja Sabiedrības integrācijas fondam kopā ar nevalstiskajām organizācijām oktobra laikā sagatavot finanšu pieprasījumu un iesniegt to uz 2023.gada valsts budžeta izstrādes procesā, lai nezaudētu iespēju piesaistīt šo finansējumu no ārvalstu fondiem. 

Memoranda padomes sēdē tāpat Kultūras ministrijas (KM) pārstāvis Andrejs Lukins un Tieslietu ministrijas (TM) pārstāvis Uldis Kārklevalks informēja par aktualitātēm programmu “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” un “Tiesiskums” īstenošanā. KM pārstāvis Andrejs Lukins informēja, ka visi uzsaukumi CERV programmā šajā brīdī ir noslēgušies, notiek līgumu slēgšana ar atbalstītajiem projektiem. Atbalstīto projektu saraksts būs publiski pieejams, tiklīdz līgumu slēgšana būs noslēgusies. Jaunu uzsaukumu izsludināšana CERV programmā plānota orientējoši novembra beigās vai decembrī. Programmā līdz šim iesniegti 2067 projekti, atbalstīti – 787 projekti par 181,45 miljoniem eiro. Lavija piesaistījusi 1,01 miljonu eiro, Latvijas organizācijas kā vadošie partneri ir 2 projektos. 

Tieslietu ministrijas pārstāvis Uldis Kārklevalks informēja, ka arī Tiesiskuma programmā  jaunie uzsaukumi plānoti orientējoši novembra beigās vai decembrī. Nozīmīgs uzsvars, saistībā ar ģeopolitisko situāciju, programmā attieksies uz karu Ukrainā. Līdz šim programmā apstiprināti kopumā 89 projekti no iesniegtajiem 249. Arī šajā programmā gan aktivitāte, gan piesaistītais finansējums no Latvijas organizācijām ir zems. 

Gan nevalstisko organizāciju pārstāvji, gan KM pārstāvis uzsvēra, ka būtiska problēma ir līdzfinansējuma nodrošināšana projektos – tas ir viens no primārajiem šķērsļiem, kāpēc Latvijas organizācijas neiesaistās šo projektu īstenošanā. 

Vienlaikus Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga uzsvēra, ka nepieciešams uzlabot mehānismu, kādā veidā tiek sniegts atbalsts organizācijām projektu pieteikumu sagatavošanas un partneru meklēšanas gaitā.

Sēdes darba kārtībā bija iekļauts arī jautājums par pārstāvju deleģēšanu darbam valsts budžeta programmas “NVO fonds” projektu pieteikumu vērtēšanas komisijā. Ņemot vērā, ka pārstāvju deleģēšanai tika pagarināts pieteikšanās termiņš, balsošana notika rakstiskajā procedūtā, nevis sēdes laikā. 

Sēdes video ierakstu var noskatīties šeit.