LPA diskusijā pie Valsts prezidenta sniedz savus ieteikumus veiksmīgākam ceļam uz Latvijas kandidēšanu ANO Drošības padomes 2025. gada vēlēšanās
31.07.2020

Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga un LPA Padomes priekšsēdētāja, LAPAS direktore Inese Vaivare 27. jūlijā piedalījās diskusijā pie Valsts prezidenta Egila Levita par Latvijas iespējām un izaicinājumiem, kandidējot *Apvienoto Nāciju (ANO) Drošības padomes 2025. gada vēlēšanām. Kā diskusiju laikā uzsvēra Valsts prezidents, vieta Drošības padomē nodrošinās valstij ietekmi miera un drošības jautājumos un Latvija šobrīd ir gatava piedalīties vēlēšanās, tikai ir rūpīgi jāizsver, ko mēs kā valsts vēlamies un kādu pienesumu ar savu dalību Drošības padomē varam sniegt. 

Diskusiju laikā, meklējot Latvijas labās prakses piemērus un iniciatīvas, ko izcelt ANO formātā, ar saviem ieteikumiem dalījās arī LPA direktore Kristīne Zonberga, rosinot izcelt Latvijas atvērto pārvaldība un visaptverošās valsts aizsardzības sistēmu, kur ikvienam - indivīdam, nevalstiskajam un biznesa sektoram, kā arī publiskajai pārvaldei - piešķirta būtiska loma noturības spēcināšanai miera apstākļos un sadarbība krīzes situācijā. Savukārt Inese Vaivare īpaši akcentēja nozīmīgo sieviešu lomu miera noturēšanā.  Arī diskusiju dalībnieki pauda viedokli, ka Latvija ir gatava pieteikt sevi uz ANO Drošības padomi, bet pirms tam vēl jāveic garšs un rūpīgi pārdomāts sagatavošanās posms. 

*ANO Drošības padome sastāv no piecām pastāvīgajām loceklēm (ASV, Lielbritānija, Francija, Krievija un Ķīna) un 10 nepastāvīgajām loceklēm, ko ievēl ANO Ģenerālā asambleja, ievērojot noteiktu reģionālo sadalījumu. Latvija ir locekle Austrumeiropas valstu grupā, kam paredzēta viena vieta Drošības padomē. Latvija vēl nekad nav bijusi Drošības padomes locekle, un tā kandidēs šim statusam 2025. gada vēlēšanās.