Līdzdalības iespējas
23.02.2024

Latvijas Pilsoniskā alianse ir apkopojusi informāciju par potenciāliem nevalstiskajam sektoram aktuāliem jautājumiem,  Tiesību aktu portālā publicētajiem normatīvo aktu projektiem un Saeimas komisiju darba kārtībām. Aicinām organizācijas būt aktīvām, sniegt atzinumus un piedalīties sēdēs, lai pārstāvētu intereses.


Par aktuālo TAP portālā


Par aktuālo Saeimas komisijas sēdēs


Saeimas komisiju atvērtās durvju dienas (27.02.) ietvaros kopā ar NVO pārstāvjiem tiks skatītas šādas tēmas:

 • Eiropas lietu komisijas sēdē tiks apspriesta tēma par pilsoniskās sabiedrības iesaisti Eiropas lietu komisijas darbā.
 • Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija apspriedīs komisijas sadarbību ar pilsonisko sabiedrību.
 • Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē diskutēs par likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” normām un iespējamo to liberalizāciju.
 • Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdē diskutēs par Ukrainas civiliedzīvotāju integrēšanos Latvijā.
 • Juridiskās komisijas sēdē plānots diskutēt par atbildību par dziļviltojumu tehnoloģiju (deep fake) izmantošanu, veicot darbības, kas apdraud citu personu un sabiedrības intereses.
 • Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē runās par tautsaimniecības konkurētspējas un eksportspējas veicināšanu.
 • Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē runās par vides un pakalpojumu pieejamību cilvēkiem ar kustību, redzes, dzirdes un garīga rakstura traucējumiem.
 • Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē plānots diskutēt par publiskā finansējuma plānošanas procesiem.

Vairākas komisijas arī aicinājušas NVO iesūtīt sev svarīgus jautājumus. Norises laiki un darba kārtība visām komisijām atrodama šeit


Ārpus komisiju atvērto durvju dienas tiks skatītas arī šādas tēmas:

 • Otrdien, 27.februārī, plkst. 13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisija skatīs grozījumus "Pacientu tiesību likumā" par tiesībām uz informāciju par pacientu veselību un datu apstrādi. Vairāk informācijas šeit
 • Otrdien, 27.februārī, plkst. 15:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisija diskutēs par iepakojuma depozīta sistēmas līdzšinējiem rezultātiem un turpmākajiem plāniem. Vairāk informācijas šeit.
 • Trešdien, 28.februārī, plkst. 10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisija skatīs likumprojektu "Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā” par dažādu dzīvnieku aizliegumu turēt nebrīvē, kā arī citiem jautājumiem pirms trešā lasījuma. Vairāk informācijas šeit.
 • Trešdien, 28.februārī, plkst. 12:00 Ilgtspējīgas attīstības komisija runās par Nacionālā enerģētikas un klimata padomes – Aprites ekonomikas un atkritumu apsaimniekošanas darba grupas mērķu sasniegšanu un īstenojamiem uzdevumiem. Vairāk informācijas šeit.


Par citām aktuālām līdzdalības iespējām 


Nākamajā otrdienā, 27.februārī, Ministru kabineta sēdē plānots skatīt:

 • Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam pasākuma “Pieeja tiesiskumam” īstenošanas noteikumus ar mērķi izveidot attīstītu valsts nodrošinātā juridiskā atbalsta sistēmu, paredzot savlaicīgu un iedzīvotājiem pieejamu juridiskā atbalsta sniegšanu, lai preventīvi novērstu gadījumus, kad juridisko jautājumu nerisināšana negatīvi ietekmē iedzīvotāju sociālo un ekonomisko situāciju un pakļauj viņus nabadzības un (vai) sociālās atstumtības riskam, kur vienas no mērķa grupām minētas nevalstiskās organizācijas. Vairāk informācijas šeit.
 • Likumprojektu “Par Eiropas Padomes Konvenciju par piekļuvi oficiāliem dokumentiem”, kas iekļauj ikvienas personas tiesības pēc pieprasījuma piekļūt oficiāliem dokumentiem, kas ir valsts iestāžu rīcībā, kā arī precizēti ierobežojumi piekļuvei dokumentiem. Vairāk informācijas šeit.      

*Apkopojums veikts 2024. gada 22.februārī plkst. 18.30.


Kur meklēt papildu informāciju?

 • informācija par Vecāko amatpersonu sanāksmēs apstiprinātajiem EK politikas dokumentiem par ES tiesību aktu projektiem (no iknedēļas COM tabulām), pieejama šeit;
 • ar Ministru kabineta iknedēļas darba kārtību varat iepazīties šeit;
 • aktuālie normatīvo aktu projekti, kuri nodoti publiskai apspriešanai, apskatāmi šeit;
 • Saeimas mājaslapā ir pieejama jauna sadaļa “Aktuālie likumprojekti”, kurā ērtā un pārskatāmā veidā ikviens var sekot līdzi parlamenta dienaskārtības aktuālajiem likumprojektiem.

Latvijas Pilsoniskā alianses sagatavotā informācija par to, kā rakstīt atzinumus, atrodama šeit.  Sabiedrības pārstāvji un nevalstiskās organizācijas aicinātas izmantot TAP portāla publisko vidi šeit, Valsts kanceleja ir sagatavojusi video par katru no iespējām TAP portāla publiskajā vidē. Video pamācības pieejamas šeit. Dalību MK un VSS sēdēs var pieteikt TAP portāla publiskajā vidē (video pamācība šeit). Savukārt dalība Saeimas komisiju sēdēs jāpiesaka, rakstot uz attiecīgās komisijas e-pastu, kuras adresi varat atrast šeit. Pilnais Saeimas komisiju darba grafiks pieejams šeit.


Informācija ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par informācijas saturu atbild Latvijas Pilsoniskā alianse.

uploaded picture