Jaunizveidotā Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē darbosies arī NVO pārstāvis
18.09.2020

Saeima ceturtdien, 10.septembrī, otrajā lasījumā atbalstīja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma projektu, kura mērķis ir nodrošināt sabiedrisko mediju efektīvu un atklātu pārvaldību, neatkarību un atbildīgumu sabiedrības priekšā, kā arī veicināt to kvalitatīvu darbību.

Likumprojektā noteikts, ka jaunizveidotā Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) sastāvā būs trīs locekļi: vienu no tiem izvirzīs Valsts prezidents, vienu – Saeima, bet vēl vienu – Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padome.  Vienlaikus Likumprojektā noteiktas vairākas prasības, kurām jāatbilst personai, lai ieņemtu attiecīgo amatu. Piemēram, personai jābūt augstākai izglītībai, vismaz piecus gadus ilga profesionālā vai akadēmiskā pieredze masu informācijas līdzekļu, izglītības, kultūras, zinātnes vai cilvēktiesību jomā, kā arī nevainojama reputācija.

Jau 2018. gada sākumā informējām, ka LPA aicina lēmējvaru noteikt, ka likumā paredzētās padomes locekļus atklātā konkursā izvēlas Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padome, vienlaikus nenosakot likumā ekskluzīvas tiesības konkrētām organizācijām, jo sākotnējā likumprojekta redakcija paredzēja:

1) četrus locekļus ievēlē Saeima Saeimas kārtības rullī noteiktajā kārtībā, respektējot opozīcijas viedokli;

2) trīs locekļus ieceļ Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padome;

3) vienu locekli ieceļ biedrība “Latvijas Darba devēju konfederācija”;

4) vienu locekli ieceļ biedrība “Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība”.

Lai jaunais likums stātos spēkā, tas vēl trešajā lasījumā jāskata Saeimai. Plašāk lasiet šeit.