Divas trešdaļas no 250 precēm, kas tika iegādātas tiešsaistes platformās, neatbilst drošuma prasībām
06.03.2020

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija saņēma informāciju par Eiropas patērētāju organizāciju veiktiem testiem 250 elektroprecēm, rotaļlietām, kosmētikas un citām precēm, kas ir pieejamas tiešsaistes platformās - Amazon, AliExpress, eBay un Wish. Testi parādīja, ka 66% no izvēlētām precēm neatbilst ES preču drošuma regulējumam, radot patērētājiem elektriska šoka, ugunsgrēka vai nosmakšanas risku.
Preces izrādījās nedrošas dažādu iemeslu dēļ. Piemēram, neviens no četriem dūmu detektoriem nereaģēja uz dūmiem no degošas koksnes, kokvilnas un plastikāta. Savukārt neviens no septiņiem CO detektoriem nebija spējīgs konstatēt nāvejošo gāzes daudzumu, turklāt četri no tiem izrādījās pārāk klusi. Citi piemēri:


1) USB lādētāji, ceļojumu adapteri un portatīvie lādētāji (power bank) - trīs ceturtdaļas no 36 precēm neizturēja elektrodrošuma testus. Šie produkti bieži vien bija lēti un no nezināmiem brendiem;
2) Bērnu apģērbi ar garām auklām - 14 no 16 šādiem apģērbiem (piemēram, džemperi ar kapuci) neievēroja ES drošuma prasības, jo auklas bija pārāk garas vai atradās vietās, kurās, tās nedrikstēja būt, kas palielināja lietotāja nosmakšanas risku;
3) Plastikāta rotaļlietas bērniem - 9 no 29 rotaļlietām tika pārkāpti ftalātu (vielu, kas var negatīvi ietekmēt lietotāju reproduktīvu veselību) robežlielumi, dažreiz pat līdz 200 reizēm.


Lai arī tiešsaistes platformas pēc informācijas saņemšanas parasti aptur nedrošu preču tirgošanu, tomēr bieži vien tās pašas preces parādās platformās atkal. 

Viena no būtiskām problēmām ir saistīta ar to, ka platformas turētāji neuzskata sevi par atbildīgām par nedrošu preču tirdzniecību un, līdz ar to, iepriekš pietiekami nepārbauda tirgotāja uzticamību.
Augstāk minētos testus veica neatkarīga starptautisko patērētāju pētījumu un testēšanas laboratorija (International Consumer Research and Testing jeb ICRT). Papildus informācija: www.pateretajs.lv