Diskusijas par sociālās nevienlīdzības mazināšanu Atveseļošanas un noturības plāna ietvaros turpināsies
12.04.2021

Piektdien, 9. aprīlī notika Latvijas Pilsoniskās alianses, Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS un Frīdriha Eberta fonda organizētā diskusija “Latvijas Atveseļošanās un noturības plāns: vai mazinās sociālo nevienlīdzību?. 

Diskusijā piedalījās koalīcijas partiju pārstāvji, kuri visciešāk bija iesaistīti plāna veidošanā (Finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis (Jaunā Vienotība), Saeimas deputāts Gatis Eglītis (Jaunā konservatīvā partija), Ministru prezidenta padomnieks demogrāfijas jautājumos Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības parlamentārā sekretāre Dace Bluķe (Attīstībai/Par) un Saeimas deputāts Māris Možvillo (KPV LV)), kā arī sabiedrisko organizāciju pārstāvji – Iveta Kažoka, domnīcas PROVIDUS direktore un Inese Vaivare, Latvijas platformas attīstības sadarbībai direktore. 

Diskusijas gaitā tika pārrunāts Latvijas izstrādātais piedāvājums Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plānam (ANM) un šī plāna sociālā dimensija. Diskusijā I. Kažoka un I. Vaivare vairākkārt uzsvēra jautājumu par interešu aizstāvju lomu Latvijas ANM plāna izveidē un pārstāvniecības trūkumu sociāli neaizsargāto sabiedrības grupu vajadzībām. Tāpat no sabiedrisko organizāciju pārstāvju puses tika akcentēta nepieciešamība sasaistīt ANM plāna resursu investīcijas ar valsts ilgtspējīgu attīstību, taisnīgu un vajadzībām atbilstošu resursu koordinēšanu un fokusētu ieguldīšanu nevienlīdzības mazināšanā, sabiedrības attīstībā un noturībā.

Šo piektdien, 16. aprīlī diskusija par sociālās nevienlīdzības mazināšanu ANM ietvaros turpināsies, nevalstiskajām organizācijām, kas strādā sociālās nevienlīdzības mazināšanas jomā,  piedāvājot koalīcijas partiju pārstāvjiem konkrētus, uz mazāk aizsargātajām  sabiedrības grupām mērķētus risinājumus. 

9. aprīļa diskusijas ierakstu iespējams noskatīties Facebook platformā  un portālā LSM.

2021. gada 11.  februārī Eiropas Savienības Padome pieņēma regulu par Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) izveidi 672,5 miljardu  eiro apjomā. ANM mērķis ir palīdzēt dalībvalstīm pievērsties Covid-19 pandēmijas ekonomiskajām un sociālajām sekām, vienlaikus nodrošinot, ka to ekonomikā notiek zaļā un digitālā pārkārtošanās. Lai saņemtu ANM finansējumu, dalībvalstīm ir jāizstrādā un līdz 30. aprīlim Eiropas Komisijā jāiesniedz nacionālie Atveseļošanas un noturības plāni. 

Latvijai garantēti pieejamais finansējums ir 1,65 miljardi eiro, no tiem 20% - 330 miljonus eiro plānots novirzīt nevienlīdzības mazināšanai. ANM plānā nevienlīdzības mazināšanai plānots ieguldīt valsts reģionālo un vietējo autoceļu tīkla uzlabošanai, industriālo parku un teritoriju attīstīšanai reģionos, aizdevumu fonda izveidei zemu izmaksu īres māju būvniecībai, vidusskolu infrastruktūras pilnveidei un aprīkošanai, kā arī sociālo un nodarbinātības pakalpojumu pieejamība minimālo ienākumu reformas atbalstam.