Biedru telpā - biedrība "Kultūras Multimediji"
21.08.2020

Turpinot Alianses 15. jubilejas gadu, īpaši vēlamies izcelt savas biedru organizācijas. Tāpēc katru nedēļu ziņu izdevuma “Nesēdi Tumsā” pielikumā “Biedru telpa” iepazīstinām ar vienu no tām. 

“Biedru telpā” – biedrība “Kultūras Multimediji”, valdes loceklis Salvis Ceriņš


“Kultūras Multimediji” ir biedrība , kura saglabā nemateriālo kultūras mantojumu un padara to pieejamu gan tālumā esošajiem, gan mājās palicējiem – kā šodien, tā rīt.

Kāda ir biedrības Kultūras Multimediji izveidošanas vēsture?

Lai arī biedrība ir dibināta 2012. gada maijā, tās aizsākumi meklējam jau krietni senāk. Jau 2008. gadā, apvienojoties vairākiem draugiem, kuri vēlējās ne tikai radīt plašāku kultūras pieejamību, bet arī saglabāt to nākamajām paaudzēm, tika uzsākta dažādu dzejas lasījumu, amatierteātru izrāžu un citu nekomerciālu kultūras pasākumu  dokumentēšana. Saskaņojot ar rīkotājiem, daudzi pasākumi tika pārraidīti internetā, kas tajā laikā bija diezgan liels izaicinājums. Pēc ilgstošas kopīgas darbošanās idejas vārdā, tika nolemts – jādibina bezpeļņas organizācija, kura dotu pienesumu sabiedrībai. Biedrība kā forma tika izvēlēta, lai kā jebkurā demokrātiskā sabiedrībā, ikviens tajā varētu iesaistīties un mainoties interesēm – doties projām.

uploaded picture

Viss sākās ar dažādu kultūras pasākumu filmēšanu.

 

Pastāstiet, lūdzu, īsumā par biedrības darbību!

Līdz ar organizācijas dibināšanu, biedrība saņēma arī sabiedriskā labuma statusu, komisijai novērtējot komandas līdzšinējo darbību. Vairākus gadus turpinājām filmēt un internetā pārraidīt kultūras pasākumus, taču, tehnoloģijām attīstoties, zuda nepieciešamība pēc šādas darbības. Tirgū bija parādījusies ne tikai labas kvalitātes tehnika, kuru varēja atļauties ikviens, lai pārraidītu un saglabātu pasākumu ierakstus, bet arī komersanti, kuri piedāvāja līdzvērtīgu pakalpojumu. Mūsu mērķis nekad nav bijis konkurēt ar kādu, līdz ar to nolēmām pievērsties citām iespējām kā paplašināt kultūras pieejamību un audiovizuāli dokumentēt nemateriālo kultūras mantojumu. Ar šāda veida projektiem, šobrīd arī strādājam.


Kādi ir bijuši lielākie biedrības izaicinājumi?

Mūsu lielākais izaicinājums vienmēr ir bijis finansējuma piesaiste. Esam priecīgi par ikvienu, kurš mūs ir atbalstījis līdz šim un noteikti priecāsimies arī par tiem, kuri nolems mūs atbalstīt nākotnē.


Ar kādiem biedrības sasniegtajiem mērķiem, projektiem, visvairāk lepojaties?

Mūsu prieks ir ikviens, kurš kaut mazu ceļa gabaliņu ir nācis ar mums – neatkarīgi vai iesaistoties mūsu projektos vai novērtējot to gala variantu. Jo īpašs prieks ne tikai par tiem jauniešiem, kuri pēc dalības mūsu projektos un draudzīgajā komandā, ir spējuši sevi atrast televīzijā, radio un sabiedriskajās attiecībās, bet arī nolēmuši apgūt jaunas zinības dažādās kultūras nozarēs.

uploaded picture

Neatņemama pasākumu ierakstu un tiešraižu daļa vienmēr ir bijušas sarunas ar dalībniekiem un apmeklētājiem.

 

Kādas ir biedrības aktualitātes?

Šobrīd strādājam pie vairākiem ar kultūru un valodu saistītiem projektiem. Viens no šādiem projektiem ir saistīts ar tiflo-komentāriem filmām un teātra izrādēm. Tiflokomentārs ir darbību vai ainavu aprakstošs aizkadra komentārs par redzamo ekrānā. Filmas ar šādiem komentāriem sauc par tiflofilmām, bet teātra izrādes par tifloizrādēm. Šādi komentāri padara filmas un teātra izrādes pieejamas ne tikai     neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem, bet arī palīdz labāk apgūt valodu tiem, kuri to vēlas. Ņemot vērā, ka šis projekts ir, saistīts ar autortiesībām un autoratlīdzībā, darbs rit lēnāk, taču tas ir ļoti aizraujošs. Tāpat notiek darbs pie virtuāla tiešsaistes valodas rīka, kas varētu būt interesants valodniecības studentiem. Protams, strādājam vēl pie vairākiem projektiem, taču par tiem labprāt pastāstīsim citā reizē.

 

Kāpēc, Jūsuprāt, ir svarīgi iesaistīties NVO?

Iesaistoties NVO ir iespējams iegūt ne tikai pieredzi, darbojoties sev interesējošā jomā, bet arī satikt jaunus cilvēkus un veidot kontaktus. Ne mazāk svarīgs ieguvums ir iespēja radīt, un attīstīt dažādas idejas, lai uzlabotu sabiedrības dzīves kvalitāti kopumā.

uploaded picture

Veidojot projektus, tajos iesaistām arī radošus un aizrautīgus jauniešus.

 

Jūsu novēlējums visiem “Biedru telpas” lasītājiem!

Mēs vēlam, lai ikvienam iedegtos sirds par darāmo darbu, bet domājot par dienā paveikto un vēl darāmo – acis mirdzētu un seju rotātu smaids. Tāpat vēlam, lai prātā joņotu simtiem ideju un to realizācijas risinājumu – kā padarīt citus laimīgākus un smaidīgākus. :)


Interviju vari lasīt arī šeit: https://nvo.lv/uploads/biedru_telpa_kulturas_multimediji_73.pdf