Saeimas un NVO forumā diskutē par drošību un uzticēšanos
19.05.2023

Piektdien, 19.maijā, parlamentā notika jau piecpadsmitais Saeimas un nevalstisko organizāciju (NVO) forums. Šogad forums bija veltīts drošības aspektiem un noritēja ar devīzi “Droši savā Latvijā!”. 

Pasākuma atklāšanā dalībniekus neklātienē uzrunāja Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, uzrunu teica arī Latvijas Pilsoniskās alianses padomes priekšsēdētājs Georgs Rubenis. 

Georgs Rubenis savā uzrunā uzsvēra, ka demokrātija dāvā brīvību viedokļu dažādību, aicinot būt atvērtiem šīm dažādajām domām, idejām un vajadzībām, jo atvērtība ir pamats tam, lai spētu atrast kopsaucējus, savstarpēji uzticētos un gribētu meklēt veidus, kā izkāpt katram no sava domāšanas ietvara un sadarboties, ienesot Latvijā un arī katrs savās dzīvēs paliekošas lietas un uz iekļaujošu izaugsmi vērstas vērtības.

Turpinājumā par Saeimas un nevalstisko organizāciju sadarbības vēsturi foruma dalībniekus uzrunāja Saeimas Analītiskā dienesta Bibliotēkas vadītājs Edgars Engīzers, uzsverot, ka jau vēsturiski biedrību un dažādu sabiedrisko organizāciju pārstāvji ir palīdzējuši valstij, valdībai un Saeimai risināt visdažādākos jautājumus, sākot no sieviešu tiesībām, cīņu par tikumību, sociālās aizsardzību, u.c., un ka Latvijas valsts izveide un atjaunošana lielā mērā ir notikusi pateicoties cilvēkiem, kas šajā laikā bijuši aktīvi sabiedriskajās organizācijās. 

Forumā notika trīs paralēlās diskusijas. Diskusijā “Uzticēšanās demokrātijai” dalībnieki runāja par parlamentārās demokrātijas un pilsoniskās apziņas stiprināšanu. To vadīja Saeimas sekretāra biedre Antoņina Ņenaševa un biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” vadītāja Inese Tauriņa. 

Otrajā paralēlajā diskusijā “Atbalsts Ukrainai” dalībnieki runāja par to, kā varam palīdzēt, lai Ukraina uzvarētu. Diskusiju vadīja Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Jānis Dombrava un domnīcas “Providus” vadošā pētniece Agnese Lāce. 

Trešajā paralēlajā diskusijā “Labklājība mūsu izaugsmei” sprieda par atstumtības un nevienlīdzības mazināšanas iespējām. Šo diskusiju vadīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Nevienlīdzības mazināšanas apakškomisijas priekšsēdētāja Zane Skujiņa-Rubene un biedrības “Latvijas Lauku forums” izpilddirektore Anita Seļicka. 

Foruma noslēgumā dalībniekus uzrunāja Saeimas priekšsēdētāja biedre Zanda Kalniņa-Lukaševica un Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga. Kristīne Zonberga savā noslēguma uzrunā akcentēja pilsoniskās apziņas nozīmi, kas ietver izpratni par demokrātijas principiem un aktīvu pilsonisko iesaistīšanos, ir būtiska, lai nodrošinātu, ka parlamentārā demokrātija spēj efektīvi darboties. K.Zonberga uzsvēra, ka tikai ar informētu un iesaistošu pilsonisko apziņu mēs varam veicināt politisko līdzdalību un drosmi iestāties par savām vērtībām un interesēm valsts lēmumu pieņemšanas procesā.

Saeimas un NVO foruma ierakstu iespējams noskatīties šeit, ierakstā pieejama foruma atklāšana un noslēgums, kā arī pirmā paralēlā diskusija par parlamentārās demokrātijas un pilsoniskās apziņas stiprināšanu. Īss video atskats pieejams šeit, savukārt foto no foruma pieejami Saeimas Flickr kontā.