Pašvaldības Latvijā saskaras ar iedzīvotāju pasivitāti, liecina domnīcas Providus pētījums
15.05.2020

12.maijā Ministru kabinetā apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātais konceptuālais ziņojums “Par līdzdalības budžeta ieviešanu Latvijā”. Tas izstrādāts, lai veicinātu iedzīvotāju iesaisti lēmumu pieņemšanas procesā un savstarpējo uzticēšanos pašvaldību un iedzīvotāju vidū. 

Līdzdalības budžets ir demokrātisks process, kas sniedz iespēju iedzīvotājiem noteikt to, kā tiek iztērēta daļa no pašvaldības vai valsts budžeta. VARAM rosina jaunizstrādājamajā Vietējo pašvaldību likumā noteikt, ka visās pašvaldībās pakāpeniski jāievieš līdzdalības budžets,  novirzot vismaz 1% no vidējiem pašvaldības iedzīvotāju ienākuma un nekustamā īpašuma nodokļa ienākumiem pēdējos trīs gados vai ne mazāk kā 500 000 eiro ik gadu.

Kā liecina domnīcas Providus pētījums “Pārskats par iedzīvotāju iesaistes piemēriem Latvijas pašvaldībās”, pašvaldības Latvijā saskaras ar ievērojamu iedzīvotāju pasivitātes problēmu, kā arī būtisks šķērslis līdzdalībai ir iedzīvotāju neticība savām spējām ietekmēt sociālos un politiskos procesus. Plašāk ar izveidoto pārskatu iespējams iepazīties šeit.