Latvijas Pilsoniskā alianse aicina Ministru kabinetu un Saeimu atbalsta saņēmēju lokā iekļaut arī nevalstiskās organizācijas
17.03.2020

Latvijas Pilsoniskā alianse šodien, 17. martā, nosūtījusi Ministru kabinetam un Saeimai vēstuli, ar aicinājumu, lemjot par atbalsta pasākumiem Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem un nozarēm, sniegt atbalstu arī nevalstiskajām organizācijām (NVO).


Koronavīrusa izraisītās slimības “Covid-19” un no tās izrietošā ārkārtējā situācija Latvijā  ietekmē arī organizētās pilsoniskās sabiedrības sektoru (nevalstiskās organizācijas). Ņemot vērā, ka arvien vairāk valstu nosaka jaunus ierobežojumus, aizliedzot organizēt publiskus pasākumus, ierobežojot robežu šķērsošanu un ierobežojot sociālos kontaktus, tādējādi ierobežojot pakalpojumu sniedzēju darbību, krīzes situācija rodas ne tikai uzņēmējdarbības vidē, bet arī nevalstiskajā sektorā.


Latvijā nevalstiskās organizācijas īsteno daudzas sabiedrībai nozīmīgas iniciatīvas, kuras neīsteno ne valsts un pašvaldības iestādes, ne arī biznesa sektors. Tāpēc atbalsta mehānismi krīzes pārvarēšanai būtu jānodrošina arī NVO sektoram, iespējams, paredzot pretimnākošus nosacījumus valsts un pašvaldību finansētajos projektos.


Lai uzlabotu esošo situāciju, aicinām valdību, Saeimu un attiecīgās ministrijas:

* Nodrošināt, ka ārkārtas situācija netiek izmantota, lai steidzamā kārtā, bez sabiedrības līdzdalības, tiktu pieņemti lēmumi. Ārkārtas situācija nav atcēlusi demokrātisku režīmu valstī, tādēļ publiskajai pārvaldei ir jārada risinājumi, kā iesaistīt sabiedrības pārstāvjus lēmumu pieņemšanas procesos attālināti vai šo jautājumu skatīšana būtu jāpārceļ uz laiku, kad ierobežojumi būs atcelti.

* Radīt labvēlīgus nosacījumus nevalstiskajam sektoram, lai organizācijām būtu iespēja izmaksāt atalgojumu arī dīkstāves periodā; ieviest “nodokļu brīvdienas” vai nodokļu maksājuma termiņa pagarinājumu.

* Veikt komunikāciju ar publiskā finansējuma administratoriem (pašvaldību iestādēm, ministrijām, publiskajiem fondiem, kā arī ES fondu projektu uzraugiem), lai tie respektētu dīkstāves apstākļus un ļautu attiecināt darbinieku un biroja uzturēšanas izmaksas ārkārtas situācijas periodā (ar nosacījumu, ka sasniedzamie rezultāti tiks sasniegti), kā arī atcelto pasākumu un komandējumu izmaksas tiktu uzskatītas par attiecināmām force majeure situācijā.

* Publisko pārvaldi pārskatīt paredzēto projektu konkursu izsludināšanas un iesniegšanas termiņus, ņemot vērā ārkārtas situāciju. Pretimnākšana būtu spēcīgs atbalsta mehānisms nevalstiskajām organizācijām, kas vienlaikus neradītu ietekmi uz valsts budžetu.

* Lemt par gada pārskatu iesniegšanas termiņu pagarinājumu biedrībām un nodibinājumiem, nosakot kā termiņu 2020. gada 30. jūniju.

* Radīt finanšu dotāciju vai grantu administratīvo izdevumu segšanai un darbības pēc krīzes atjaunošanai, un nodrošināt bezprocentu aizdevumus arī nevalstiskajām organizācijām.


Aicinām Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu, Ministru prezidenta uzdevumā izveidotās vadības grupas uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam vadītāju Finanšu ministru Jāni Reiru, kā arī Saeimu iekļaut nevalstiskās organizācijas Covid-19 krīzes valsts atbalsta saņēmēju lokā un lemt par atbalsta pasākumiem nevalstiskajam sektoram.


Plašāk ar vēstules saturu iespējams iepazīties šeit: https://nvo.lv/uploads/par_atbalstu_nvo_covid19_seku_noversanai_17881.pdf