Cik pilsoniski aktīvi ir 13.Saeimas deputāti nevalstisko organizāciju darbībā?
11.09.2019

Latvijas Pilsoniskā alianse ir iepazinusies ar Saeimas deputātu iesniegtajām deklarācijām, lai noskaidrotu, cik pilsoniski aktīvi ir 13.Saeimas deputāti nevalstisko organizāciju darbībā. Iesaisti nevalstiskajās organizācijās var skatīt pēc tā, vai persona iesaistījusies tajā kā:

1) aktīvists (biedrs, brīvprātīgais);
2) amatpersona valdē;
3) algots darbinieks.

Pilnu ainu par deputātu darbību nevalstiskajās organizācijās nav iespējams iegūt, jo deklarācijās jānorāda informācija tikai par tām biedrībām un nodibinājumiem, kuros deputāti ir valdes sastāvā, savukārt informācija par to, vai un kādās organizācijas deputāti ir biedri un brīvprātīgie, nav iespējams iegūt, jo tā nav obligāta prasība ne deputātam, ne arī nevalstiskajām organizācijām publicēt šādu informāciju. Kas attiecas uz algotu darbu, kā liecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sniegtā informācija, ka atalgojumu par darbu biedrībās un nodibinājumos saņem 18  Saeimas deputāti.

Deklarācijās iekļautā informācija liecina, ka vairāk kā puse - 55 deputāti - ir kādas organizācijas valdes locekļi. Interesants ir fakts, ka viens Saeimas deputāts šobrīd darbojas  vienlaikus 6 valdēs, savukārt ir vairākas organizācijas, kur valdes sastāvā ir 2 Saeimas deputāti.

Visbiežāk – 23 deputāti – ir 1 valdē, pēc tam seko 2 valdes, kādā kapacitātē darbojas 21 deputāts, 3 valdēs – 5 deputāti, 4 valdēs – 3 deputāti, 5 valdēs – 2, un rekordskaits - 6 valdes ir vienam Saeimas deputātam.

uploaded picture

Skatot, kādās jomās darbojas organizācijas, kuru valdēs darbojas Saeimas deputāti, vispopulārākā joma ir dažādas profila profesionālās organizācijas, piemēram, lauksaimniecība, tūrisma, ekonomikas attīstība (kopumā 23 valdes). Populāras jomas ir arī kultūra (19 valdes) un ar pilsoniskās sabiedrības attīstību saistīta darbība (19 valdes), piemēram, tādas organizācijas, kas darbojas integrācijas jomā, kā arī sports (17 valdes).

uploaded picture
Jāatzīmē, ka aktīvākie deputāti dalībā nevalstiskajās organizācijās ir Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”–“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas deputāti: 9 no 12 deputātiem darbojas kādā organizācijas valdē, un frakcija “Attīstībai/Par!”: 10 no 13 deputātiem darbojas organizāciju valdēs.
Frakcijā “Jaunā Vienotība” populārākās ir sporta jomas organizācijas, kuru valdēs darbojas deputāti. Savukārt Jaunās konservatīvās frakcijā populārākās jomas, kurās deputāti darbojas valdēs, ir sports un izglītība. Zaļo un Zemnieku savienības frakcijā populārākā joma ir profesionālo organizāciju valdēs.
Frakcijas “KPV LV” deputāti, ja darbojas kādā organizācijas valdē, tad tikai vienā organizācijas valdē. Savukārt “Saskaņa” sociāldemokrātiskās partijas frakcijas deputāti lielākoties, ja darbojas, tad darbojas vismaz divās vai vairāk organizāciju valdēs. No 14 frakcijas deputātiem, kuri darbojas organizāciju valdēs tikai 5 darbojas vienā organizācijas valdē.

Izvērstu 13. Saeimas deputātu pārstāvniecību biedrību/nodibinājumu valdēs vari atrast te: https://nvo.lv/uploads/201909121227584420.pdf