Demokrātijas receptes katrai dienai
29.05.2020

Atskatoties uz Demokrātijas nedēļu, kas norisinājās no 1. maija līdz 9. maijam varam būt gandarīti, ka arī esot attālināti, tomēr bijām visi kopā. To spilgti pierādīja arī Miķeļa Valtera diena, kuras ietvaros norisinājās aktīvas un spraigas diskusijas par Latviju, kādā vēlamies dzīvot un pilsonisko sabiedrību, ko veidojam. Diskusiju vadītāji Kristīne Zonberga, Ineses Vaivare un Andris Gobiņš ir apkopojuši sarunās izskanējošos ieteikumus, secinājumus un papildinājumus, izveidojot Demokrātijas receptes, ko katrs no mums var realizēt un pielietot arī savā ikdienā. Ar receptēm aicinām iepazīties šeit.
Atgādinām, ka 7. maijā Demokrātijas nedēļas ietvaros Latvijas Pilsoniskā alianse, sadarbībā ar brīvprātīgo kustību #paliecmājās un Eiropas Kustību Latvijā organizēja Miķeļa Valtera dienu, kurā norisinājās aktīvas diskusijas par demokrātijas nākotni Latvijā. Diskusijas atklāja Valsts prezidents Egils Levits un vēsturisko ieskatu Miķeļa Valtera politiskajā dzīvē sniedza Toms Ķikuts, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietnieks zinātniskajā darbā.

Kopumā norisinājās trīs diskusijas:

1. Diskusijā “Kādā sabiedrībā vēlamies dzīvot?” Piedalījās Dainis Īvāns, žurnālists un publicists, Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs (1988-1990); Andris Bērziņš, Latvijas Samariešu apvienības direktors; Agnese Alksne, Latvijas Korporatīvās sociālās atbildības platformas dibinātāja un Iveta Kažoka, Domnīcas PROVIDUS direktore un vadošā pētniece. Diskusijas vadīja Andris Gobiņš, Eiropas Kustība Latvijā prezidents. Diskusijas video iespējams apskatīt šeit.
2. Diskusijā “Kāda loma ir pilsoniskajai sabiedrībai demokrātijā?” piedalījās Līga Stafecka, biedrības „Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS” pētniece; Elīna Pinto, Eiropas Latviešu apvienības vadītāja; Gunta Veismane, bijusī Valsts kancelejas direktore un Rasma Pīpiķe, līdzdalības praktiķe. Diskusijas vadīja Kristīne Zonberga, Latvijas Pilsoniskās alianses direktore.
Diskusijas video iespējams apskatīt šeit.
3. Diskusijā “Kas un kā veido cilvēku drošumspēju?” piedalījās Māra Sīmane, Pārresoru koordinācijas centra konsultante; Ieva Bērziņa, Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra vadošā pētniece; Mārtiņš Āboliņš, Citadele bankas economist un  Ivars Austers, Latvijas Universitātes profesors. Diskusijas vadīja Inese Vaivare, biedrības LAPAS direktore un viena no brīvprātīgo kustības #paliecmājās veidotājiem. Diskusijas video iespējams apskatīt šeit

Diskusiju cikls tika veidots ar mērķi godināt vēsturi, bet ar skatu nākotnē, par vīziju par to, kādā sabiedrībā vēlamies dzīvot. Noslēdzot diskusiju ciklu, klātesošie bija vienisprātis, ka Miķeļa Valtera dienai jākļūst par ikgadēju pasākumu demokrātijas stiprināšanai. Iespēju vēlreiz noskatīties visu Miķeļa Valtera dienas diskusiju ciklu atradīsiet šeit