“Biedru telpā” - Latvijas Mazturīgo atbalsta biedrība „DACE”
15.05.2020

Alianses 15 gadu jubilejas gadā īpaši vēlamies izcelt savas biedru organizācijas. Tāpēc katru nedēļu ziņu izdevuma “Nesēdi Tumsā” pielikumā “Biedru telpa” iepazīstinām ar vienu no tām. 

“Biedru telpā” - Latvijas Mazturīgo atbalsta biedrība „DACE”, valdes priekšsēdētāja Dace Deizija Rode. 

uploaded pictureLatvijas Mazturīgo atbalsta biedrība „DACE” savu darbību uzsāka pirms 23 gadiem, 1997.gadā, kā viena no pirmajām labdarības organizācijām Latvijā. Biedrības mērķis ir veicināt maznodrošināto iedzīvotāju dzīves līmeņa uzlabošanu un dibināt kontaktus ar līdzīgām organizācijām Latvijā un ārvalstīs. Palīdzības sniegšana mazaizsargāto grupu cilvēkiem, mazturīgām, daudzbērnu ģimenēm, trūcīgajiem, pensionāriem, bezdarbniekiem, vecākiem, kuri bērnus audzina vieni paši, bāreņiem un invalīdiem. Plašāk par biedrības darbību iespējams uzzināt šeit. 


uploaded picture

Kādi ir bijuši lielākie pagrieziena punkti biedrības attīstībā?

Liels pagrieza punkts biedrības darbībā noteikti bija lielā krīze Latvijā 2008. gadā. Tā rezultātā samazinājās atbalstītāju skaits un kļuva vairāk to iedzīvotāju, kuriem ir nepieciešama palīdzība. Tas lika mums izveidot centru Rīgā, Burtnieku ielā 26, kurā, cik bija mūsu spēkos, palīdzējām katram, kas pie mums vērsās. Centra izveide bija arī kā atspēriena punkts, kas deva biedrībai jaunu spēku turpināt savus labos darbus.

Vasaras nometnes Jūrmalā bērniem no daudzbērnu, maznodrošinātajām ģimenēm un audžuģimenēm.


Ar kādiem biedrības sasniegtajiem mērķiem Jūs visvairāk lepojaties?

Biedrība savā pastāvēšanas laikā organizējusi dažāda veida pasākumus – daži no tiem jau ir kļuvuši par ikgadēju tradīciju. Ievērojamākie no tiem:

akcija “Uz skolu” 2009. gadā, kura norisinājās lielveikalā “Spice Home”, dodot iespēju ziedot daudzbērnu ģimenēm un bāreņiem dažādas nepieciešamas mantas, skolas gaitas uzsākot. Akcijai atsaucās arī daudzi sabiedrībā pazīstami cilvēki: mūziķi, mākslinieki, sportisti, politiķi un TV sejas;

vasaras nometnes Jūrmalā bērniem no daudzbērnu, maznodrošinātajām ģimenēm un audžuģimenēm. Nometnes notikušas jau 10 gadus pēc kārtas ar mērķi radīt gaisotni, kurā bērni varētu justies brīvi un atraisīti, attīstīt savas saskarsmes un komunikācijas spējas kā arī uzzināt un iemācīties daudz jauna;

Bērnu aizsardzības dienas, kuras jau piecus gadus norisinās NVO namā. Pasākuma laikā bērniem tiek stāstīts kā sevi pasargāt, ievērot drošības noteikumus;

bērnu invalīdu mākslas darbu izstāde “Pasaule ap mani”, kura notiek jau 17 gadus. Izstādes veidotāji ir bērni ar īpašām vajadzībām no visas Latvijas. Mākslas darbu izstādes mērķis ir celt mazo mākslinieku pašapziņu, ļaut bērniem saprast, ka viņi ir talantīgi, kā arī novērtēt mazo mākslinieku darbus, apbalvojot izstādes dalībniekus;

akcija “No sirds uz sirdi”, kura notiek jau 12 gadu pēc kārtas, sniedzot palīdzību trūkumā nonākušajiem cilvēkiem;

projekts “Rūpes” - rūpes par gulošiem cilvēkiem ar invaliditāti un kustību funkcionāliem traucējumiem. Apciemojam smagi slimos cilvēkus, gulošus invalīdus, kuru dzīve ikdienā paiet četrās sienās. Plānojam izvērst šīs aktivitātes pa visu Latviju, aprūpes centros un sadarbībā ar sociālajiem dienestiem, kā arī papildināt aktivitātes ar dažādām terapijas metodēm. 


uploaded pictureKā šī brīža ārkārtējā situācija ietekmē biedrības darbību? Vai vairāk cilvēku vēršas pie jums pēc palīdzības?

Biedrībai šobrīd ir grūti laiki, jo nesaņemam nekādu atbalstu, lai spētu nosegt komunālos maksājumus. Tomēr, pateicoties labdarības veikaliņam “ASJA” (viens no sociālās uzņēmējdarbības labajiem piemēriem), varam turpināt darbu. Nosedzot komunālos maksājumus, mums ir iespēja sniegt atbalstu trūkumā nonākušajiem cilvēkiem. 

Jā, šobrīd noteikti pie mums griežas vairāk cilvēku, jo daudzi ir palikuši bez darba. Bet, pateicoties citiem  labiem cilvēkiem, kas ziedo dažādas ikdienā nepieciešamas mantas, atvedot tās uz biedrības telpām Rīgā, Burtnieku ielā 26, mums iriespēja palīdzēt. Vairāk šobrīd trūkst dažāda sadzīves tehnika, mājsaimniecības lietas. Ja arī Jums ir vēlme atbalstīt biedrības darbu un ziedot, aicinām ieskatīties biedrības “DACE” Facebook lapā šeit vai zvanīt pa telefonu +371 27 000 190.


Kādi ir biedrības nākotnes plāni?

Izveidot sociālo uzņēmumu – tas dotu mums iespēju cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nodrošināt darbu, sniegt iespēju apgūt jaunas iemaņas, justies novērtētiem un vērtīgiem sabiedrības locekļiem. Daudziem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir zelta rokas un mēs ceram, ka kopīgiem spēkiem mums izdosies izveidot un iemācīt viņiem gūt ienākumus ar saviem rokdarbiem un atbalstīt ar savām zināšanām.


uploaded picture

Kāpēc, Jūsuprāt, ir svarīgi iesaistīties biedrībās?

Jo kopā mēs esam vēl lielāks spēks! Varam dalīties ar savām zināšanām, pieredzi un idejām. Viens cilvēks nevar būt zinošs visās jomās, tāpēc jo svarīgāka ir biedrību un nodibinājumu sadarbība, jo kopā varam paveikt vairāk un palīdzēt mūsu līdzcilvēkiem!


Jūsu novēlējums visiem “Biedru telpas” lasītājiem!

Cīņas sparu jebkurā situācija, jo pēc katra kritiena seko arī veiksmīgs laiks! Ticēt saviem spēkiem!

Bērnu invalīdu mākslas darbu izstāde “Pasaule ap mani”dalībnieki. 


Lasiet interviju arī šeit: https://nvo.lv/uploads/biedru_telpa_latvijas_mazturigo_atbalsta_biedriba_dace_60_.pdf