“Biedru telpā” - Latvijas Farmaceitu biedrība
25.10.2019

Alianses 15 gadu jubilejas gadā īpaši vēlamies izcelt savas biedru organizācijas. Katru nedēļu ziņu izdevuma “Nesēdi Tumsā” pielikumā “Biedru telpa”.


"Biedru telpas" viesis – Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute

uploaded picture

Latvijas Farmaceitu biedrība

Jau 25 gadus biedrība veic Latvijas farmaceitu un farmaceita asistentu profesionālo, saimniecisko un tiesisko interešu aizstāvību, profesionālo zināšanu un kvalifikācijas pilnveidošanu, farmaceitu reģistra uzturēšanu, ārpus Latvijas izglītību ieguvušo speciālistu profesionālās kvalifikācijas novērtēšanu, Latvijas sabiedrības izglītošanu veselības jautājumos

 uploaded picture

Kāds impulss Jūs pamudināja vadīt Farmaceitu biedrību? 

Farmācijai Latvijā ir vēsturiski ļoti dziļas saknes. Atgūstot valstisko neatkarību, bija nepieciešams stiprināt farmaceita profesiju apstākļos, kad ekonomika sāka darboties pēc brīvā tirgus principiem. Mūsu sabiedriskā organizācija apvieno farmācijas izglītību ieguvušus speciālistus un atbalstītājus.  Esmu LFB vadītāja kopš 2017.gada decembra (prezidente), kas ir vēlēts amats. Piekritu kandidēt, jo, kā diplomēta farmaceite, esmu farmaceita nozīmīgās un īpašās lomas sabiedrībā dedzīga aizstāve. 

 uploaded picture

20. BaltPharm Forums, 2017. gada pavasarī, kas norisinājās Latvijā, Jūrmalā

Kādas aktualitātes notiek organizācijā? 

Atbilstoši mūsu Statūtiem – aktivitāšu ir ļoti daudz, notiek regulāras konferences, semināri un citi pasākumi par aktuālo farmācijas nozarē, īpaši par farmaceita lomu sabiedrības veselības aizsardzībā. Aktīvi iesaistāmies dialogos ar valsti, sadarbības partneriem un iedzīvotājiem par farmaceita darbu aptiekā sniedzot farmaceitisko aprūpi iedzīvotājiem – tie visi ir jautājumi,  par  pareizu zāļu izplatīšanu,  lietošanu un iedzīvotāju konsultēšanu.


Vai varat nosaukt galvenos pagrieziena punktus organizācijas attīstībā?

Tie ir bijuši vairāki. Sadarbība ar pasaules, īpaši Eiropas,  farmaceitu sabiedriskajām organizācijām, lai ieviestu starptautiskos farmaceita un aptieku darba standartus brīvā tirgus apstākļos, neatkarību atguvušajā Latvijas valstī gadsimtu mijā. BaltPharm Foruma dibināšana 1998. gadā – platforma Igaunijas, Latvijas un Lietuvas farmaceitu sadarbībai, ikgadējs notikums, šogad notika jau 22.reizi. Aptieku īpašumtiesību liberalizācija Latvijā 2010.gadā, līdz ar to jauni izaicinājumi, lai noturētu līdzsvaru starp profesionalitāti un biznesu farmācijas,  īpaši aptieku sektorā. Farmaceitu profesionālās tālākizglītības procesa ieviešana de jure un de facto. Valsts deleģēto funkciju uzņemšanās – Farmaceitu un farmaceita asistenta reģistra uzturēšana, un farmaceitu profesionālās kvalifikācijas sertifikācija. Kā arī pasaulē, pēdējā desmitgadē, vērojamie procesi farmaceita profesijas un aptieku darbības attīstībā.


 uploaded picture

LFB 12. kongress, 2017. gada 11. novembrī - diskusija darba grupā

Kādus sabiedrības procesus organizācija vēlas mainīt sabiedrībā? 

Sabiedrības veselības jomā –  veicināt iedzīvotājos izpratni un zināšanas par savas veselības saglabāšanu, stiprināt farmaceita lomu,  atgādināt, ka farmaceits ir vispieejamākais veselības aprūpes speciālists. 


Kāpēc sabiedrībai ir nepieciešams iesaistīties nevalstiskajās organizācijās? 

Lai saprātīgā, koncentrētā un iedarbīgā veidā īstenotu uz progresu un vispārēju labumu vērstas sabiedrības vajadzības. 


Vai Jums ir kāda cita svarīga ziņa, ar ko vēlaties padalīties?

Šogad, 8.novembrī Latvijas Farmaceitu biedrības gada konferencē atzīmēs savu pastāvēšanas 25.gadadienu, lai gan farmaceitu vienošanās tradīcijām Latvijā ir vairāk nekā 200 gadu. 

Interviju lasiet šeit:https://nvo.lv/uploads/201910251215196564.pdf