“Biedru telpā” – biedrība Zero Waste Latvija
10.01.2020

Alianses 15 gadu jubilejas gadā īpaši vēlamies izcelt savas biedru organizācijas. Katru nedēļu ziņu izdevuma “Nesēdi Tumsā” pielikumā “Biedru telpa”.


“Biedru telpas” viesis – vieni no jaunākajiem Latvijas Pilsoniskās alianses biedriem, biedrības Zero Waste Latvija valdes priekšsēdētāja Laura Treimane.

Zero Waste Latvija (ZWL) ir kustība, kas apvieno bezatkritumu dzīvesveida entuziastus, lai dzīve bez lieku atkritumu radīšanas Latvijā kļūtu par normu. ZWL ir arī 2018. gadā dibināta nevalstiska organizācija, kas atbalsta un popularizē bezatkritumu dzīvesveida un aprites ekonomikas principus, un cenšas mazināt Latvijas sabiedrības radītā piesārņojuma ietekmi uz vidi. Biedrības mērķos ietilpst arī veidot un atbalstīt videi draudzīgas alternatīvas piesārņojošiem ieradumiem un sniegt atbalstu tiem, kas vēlas īstenot un veicināt bezatkritumu prakses.

Kā aizsākas biedrības Zero Waste Latvija darbība? Kādi bija galvenie iemesli biedrības dibināšanai?

uploaded picture2016. gada 26. janvārī tika izveidota Facebook grupa Zero Waste Shopping Riga ar mērķi izzināt potenciālo pircēju pieprasījumu pēc bezatkritumu dzīvesveida precēm pirmā zero waste koncepta veikala attīstīšanai Latvijā, kā arī piesaistīt domubiedrus idejas realizēšanai. Laikam ritot, par bezatkritumu principiem gan domubiedru grupā, gan sabiedrībā kopumā sāka attīstīties plašākas diskusijas. Lai turpinātu iesākto, taču ar vēl lielākiem apgriezieniem, aktīvākie kopienas locekļi 2018. gada 1. augustā – Zemes pārtēriņa dienā, nodibināja biedrību. Kāpēc tieši Zemes pārtēriņa dienā? Jo atkritumi (piesārņojums) ir sekas pārmērīgam patēriņam, neracionālam resursu izmantojumam vai kļūdainai vērtību sistēmai. ZWL iestājas par gudru resursu lietošanu un pārvaldību, kas neskādē nedz dabai, nedz cilvēkiem.


Cik cilvēku kopumā darbojas Jūsu biedrībā un kāda ir viņu motivācija tajā iesaistīties?

Šobrīd diskusiju grupa apvieno 12 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju. Biedrībā aktīvi darbojas 25 biedri. Katra domubiedru grupas un biedrības dalībnieka motivācija ir atšķirīga, taču to raksturo tādi atslēgas vārdi kā rūpes par nākotni, jaunākās zinātnes atziņas, vērtību sistēma, izdzīvošanas instinkts u.c. Zero Waste Latvija biedri pārstāv dažādas nozares.

Kādas aktualitātes norisinās Jūsu biedrībā?

Biedrības darbība notiek trīs virzienos:
1.    Sabiedrības informēšana par atkritumu un piesārņojuma problemātiku, aicināšana uz paradumu un uzskatu maiņu.
2.    Lekcijas, meistarklases, pilotprojekti, sociālo tīklu kampaņas. Darbs ar uzņēmumiem, konsultācijas un kopīgi projekti.
3.    Centieni ietekmēt valsts mēroga lēmumus. Dalība Vides konsultatīvajā padomē un Zero Waste Europe organizāciju tīklā.

Šobrīd strādājam pie kompostēšanas pilotprojekta, diskusiju cikla, kā arī 2 pētījumiem.

Kādi ir Jūsu biedrības lielākie sasniegumi ar kuriem lepojaties?

uploaded pictureKampaņas, piemēram, 100 zaļi latvieši (dāvana Latvijai simtgadē), pārtikas atkritumi, ikgadējais atkritumu audits, kampaņa pret atkritumu dedzināšanas iekārtām un grozījumiem Iepakojuma likumā. Lai arī pasākumus apmeklē salīdzinoši neliels procents Latvijas iedzīvotāju, 2019. gada laikā ar ilgtspēju reģionos esam iepazīstinājuši vairāk nekā 2000 iedzīvotāju. ZWL iesaistāmies brīvajā laikā, tādēļ ,iespējams, visvairāk lepojamies ar to, ka mēs patiešām cenšamies neaptraipīt savas sirdsapziņas uz nākotnes rēķina un mudinām nenovērsties no problēmām apkārtējos.


Pēc Jūsu novērojumiem, vai cilvēki ir kļuvuši atbildīgāki pret apkārtējo vidi? 

Jā, cilvēki ir kļuvuši atbildīgāki pret apkārtējo vidi – tāds ir mans novērojums. Taču, ja salīdzinām, kā pēdējo 5–10 gadu laikā ir izmainījusies mentalitāte, tad tā ir nokļuvusi lielākos pretstatos. Redzu, ka nākamo gadu izaicinājums ir nenoticēt nepatiesai informācijai un spēt kritiski izvērtēt efektīvākos veidus, kā mazināt savu ietekmi uz vidi, kā arī neaizmirst, ka visām uz pozitīvām pārmaiņām vērstām kustībām ir viens mērķis – ilgtspēja, noturība un labklājība, kas netiek panākta, pārkāpjot planētas robežas – limitus.

Jūsu ieteikums – ko mēs katrs varētu mainīt savā ikdienā, lai uzlabotu apkārtējo vidi, atbalstītu bezatkritumu dzīvesveidu? 

Var sākt ar iepazīšanos ar šiem principiem (skatīt zemāk), jo jaunā desmitgadē mums ir nepieciešama arīdzan "atjaunināta domāšana". Jāatceras, ka šķirošana nav glābiņš no atkritumu radītā piesārņojuma, tādēļ labāk atteikties no atkritumu radīšanas kā tādas. Tāpat iesaku turēt aiz auss, ka mums katram ir jāanalizē savas iespējas, vēlmes un robežas kā tuvoties savas ietekmes uz vidi, dabu neitralizēšanai. Varbūt iesākumā spert kādu vienkāršāku, bet, iespējams, efektīvāku soli, kas drīzumā neizgaisīs kā Jaunā gada apņemšanās? Varbūt pievienoties Zero Waste Latvija un noguldīt savu tagadnes laiku nākotnes zināšanām un pārmaiņām? Raksti mums uz zerowastelatvija@gmail.com.

Interviju ar Lauru Treimani lasiet arī šeit:https://nvo.lv/uploads/202001101619014778.pdf

uploaded picture