Apkopojums par LPA veiktajām aktivitātēm priekšvēlēšanu laikā, pārstāvot pilsoniskās sabiedrības intereses
07.10.2022

Jau no gada sākuma Latvijas Pilsoniskā alianse īstenoja dažādas aktivitātes, lai mudinātu politiskās partijas un to apvienības, kas kandidēja uz 14.Saeimu, programmās un turpmāko četru gadu plānos ietvertu arī politiskās apņemšanās un darbūubas pilsoniskās sabiedrības un demokrātijas stiprināšanai.  Kopsavelkot, šī gada laikā dažādos formātos LPA ir tikusies un pārrunājusi pilsoniskās sabiedrības aktuālās problēmas un prioritātes ar deviņām politiskajām partijām un to apvienībām, kā arī Ministru prezidentu. 

1) Līdzdalībā ar citām organizācijām LPA izveidoja aicinājumu partijām, gatavojot turpmāko gadu darbības plānus un priekšvēlēšanu programmas, ietvert arī mērķtiecīgu atbalstu pilsoniskās sabiedrības attīstībai (dokuments pieejams šeit).

2) LPA aicināja uz tikšanos politiskās partijas un to apvienības, lai izskaidrotu NVO aicinājumu detalizēti un kā tie veicinātu demokrātijas kultūras attīstību Latvijā. LPA Padomes locekļi un direktore satikās ar sešām no 12 uzrunātajām partijām un to apvienībām - partijas, kas atsaucās uz aicinājumu, pat pēc vairākkārtējiem uzaicinājumiem. LPA tikās ar Jauno Vienotību, Saskaņu, Nacionālo apvienību, Progresīvie, Attīstībai/Par!, Konservatīvajiem. Jāpiemin, ka bija atsaukušies arī ZZS, bet neizdevās vienoties par tikšanās laiku. Sarunās politiķi apstiprināja: pilsoniskā dialoga nozīmīgumu un apņemšanos to ieviest; nepieciešamību risināt problēmjautājumu, kas saistās ar atbildīgo institūciju par pilsoniskās sabiedrības attīstības jautājumiem; attiecībā uz finansējumu politiķi pauda atbalstu finansējuma apjoma pakāpeniskam pieaugumam, vienlaikus nepieciešamībai pārskatīt esošos finanšu avotus un meklēt jaunus risinājumus. Plašāk varat izlasīt šeit. 

3) LPA tikās ar Ministru prezidentu 30.augustā NVO un MK sadarbības memoranda īstenošanas padomes sēdē, kur aktualizēja iepriekš minētā NVO izstrādātajā dokumentā iekļautos punktus. K. Kariņš aicināja apsvērt iespēju Memoranda padomes sēdes regulāri organizēt ar nozaru ministru piedalīšanos, lai uzturētu regulāru dialogu ar augstākā līmeņa politiķiem par pilsoniskās sabiedrības aktualitātēm un problēmām. K.Kariņš norādīja, ka izprot aktualizētos jautājumus, kas saistās ar pilsoniskā dialoga ieviešanu, un risinājumi, lai atrastu piemērotāku modeli, ir jāturpina meklēt. Plašāk varat izlasīt šeit. 

4) sadarbībā ar PROVIDUS 29. jūnijā LPA rīkoja diskusiju ar 14. Saeimas vēlēšanu kandidātiem par sabiedrības līdzdalību un saliedēšanu. Diskusijas piedalījās pārstāvji no Nacionālās apvienības, Jaunās Vienotības, Attīstībai/Par!, Latvija pirmajā vietā, Saskaņas, Progresīvie, ZZS, Konservatīvie, Apvienotā saraksta. Diskusijas ietvaros dalībnieki tika iztaujāti par saviem plāniem pilnveidot sabiedrības iesaistīšanu lēmumu pieņemšanā, kā arī aizsniegt tās sabiedrības grupas, kuras reti iesaistās pilsoniskās aktivitātēs. Diskusijas laikā partiju pārstāvji apņēmās ieviest praksē pilsonisko dialogu, kas ir vienlīdzīgs sociālajam dialogam, kā arī vismaz divkāršot NVO fonda finansējumu. Diskusijas ieraksts pieejams šeit.

5) Partijas un to apvienības no februāra beigām tika aicinātas arī uz sarunu raidierakstā PILSONISKĀ @BALSS, lai noskaidrotu politisko partiju plānus un viedokļus pilsoniskās sabiedrības attīstības jautājumos. Aicinātas tika visas partijas, taču noorganizēt sarunu līdz vēlēšanām izdevās ar četru partiju/apvienību pārstāvjiem: Jaunā Vienotība - saruna ar Eviku Siliņu, Zandu Kalniņu-Lukaševicu un Andreju Judinu, Nacionālā apvienība - saruna ar Ievu Siliņu, Progresīvie - saruna ar Lieni Gāteri, Konservatīvie - saruna ar Gati Eglīti. Bija atsaukušies arī Attīstībai/Par!, bet nepaguvām vienoties par sarunas laiku pirms vēlēšanām. Sarunas varat noklausīties šeit. 

6) līdzdarbībā ar citām NVO LPA izveidoja un izsūtīja Valsts prezidentam Egilam Levitam, Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, potenciālajām koalīcijas partijām un to apvienībām aicinājumu nodrošināt pilsoniskās sabiedrības iesaisti valdības deklarācijas veidošanas procesā, iekļaut deklarācijā atsevišķu sadaļu, kas veltīta pilsoniskajai sabiedrībai un konkrētus punktus pilsoniskās sabiedrības, demokrātijas kultūras un noturībspējas stiprināšanai. Ar vēstuli varat iepazīties šeit.