• Alianses viedoklis par 2018. gada Demokrātijas indeksu

  Par žurnāla “The Economist” publiskoto analītiķu grupas "Economist Intelligence Unit" (EIU) sagatavoto 2018. gada Demokrātijas indeksu, viedokli, LR1 raidījumā Pēcpusdiena, izsaka Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga.


  The Economist publicētajā ziņojumā tika norādīta Latvijas problemātika demokrātisko procesu nodrošināšanā. Ziņojuma autori norāda, ka vēlēšanu process Latvijā ir godīgs un atklāts, tāpat cilvēku pamatbrīvības tiek ievērotas, taču jāpaaugstina iedzīvotāju iesaistes līmenis politiski sabiedriskos procesos, jāveicina to ticībai spējai ietekmēt lēmumus un jāuzlabo iedzīvotāju kritiskais vērtējums par valsts pārvaldes darbību.


  Arī iepriekš – 2018.gada aprīlī – CIVICUS, globāla pilsoniskās sabiedrības organizāciju un aktīvistu alianse (monitorē demokrātiju 195 pasaules valstīs), paziņoja, ka tā samazina Latvijas demokrātijas novērtējumu no atvērtas demokrātijas uz ierobežotu. Līdz ar to Latvija ir izkritusi no pasaules demokrātiskāko valstu saimes, kur atrodas visas Eiropas savienības Ziemeļvalstis, tai skaitā Igaunija.  CIVICUS konstatēja, ka pēdējo divu gadu laikā Latvijas politika pret sabiedriskajām organizācijām un pilsonisko aktīvismu ir kļuvusi represīvāka.


  “The Economist” analītiķu grupas “Economist Intelligence Unit” publiskotais Demokrātijas indekss ir papildus starptautisks kritisks vērtējums demokrātiskiem procesiem Latvijā,  neiekļaujot Latviju “pilnīgo demokrātiju” saimē, bet pēc situācijas izpētes, ziņojuma pētniekiem, Latviju ierindojot pie “flawed democracy”, turklāt arī šajā ziņojumā Latvijas demokrātijas vērtējums ir zemāks nekā kaimiņvalstu.


  Latvijas Pilsoniskā alianse jau 2018. gadā cēla trauksmi par Latvijas demokrātijas reitinga kritumu, sašaurinātu pilsonisko telpu un apgrūtināta sabiedrības pārstāvju iesaistīšanās lēmumu pieņemšanā, tai skaitā, augstas amatpersonas ir pārtraukušas dialogu ar pilsonisko sabiedrību, tāpat valdības un Saeimas pēdējos gados pieņemtie lēmumi attiecībā uz pilsonisko aktīvismu un pilsonisko sabiedrību ir bijuši negatīvi un ieribežojoši. Tika aicināts arī Ministru prezidents steidzami rīkoties situācijas uzlabošanai, kā arī tika iesniegti konkrēti priekšlikumi dialoga uzlabošanai, valdības – MK sadarbības mehānisma uzlabošanai, nelabvēlīgu lēmumu pret cilvēku pamattiesību īstenošanu labošanai un finansējuma problēmas samazinājuma risināšanai.


  Ar Demokrātijas indeksu 2018 tuvāk vari iepazīties pielikumā.

  Pielikumi