• Komisijas sēdē diskutē par NVO lomu pilsoniskās sabiedrības veidošanā

  19. jūnijā, nevalstisko organizāciju pārstāvji Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdē pārrunāja jautājumus par NVO lomu pilsoniskās sabiedrības veidošanā.


  NVO sēdē pārstāvēja Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga, domnīcas Providus vadītāja Iveta Kažoka un Latvijas Studentu apvienības prezidente Justīne Širina.


  Alianses direktore komisijai skaidroja, kāds ir Latvijas nevalstiskais sektors, cik ir organizāciju un cik aktīvi Latvijas iedzīvotāji tajās iesaistās, kāda ir NVO finansiālā situācija un kā to ietekmēja iepriekšējās valdības veiktā nodokļu reforma. K.Zonberga norādīja, ka tās rezultātā ir sarucis ziedojumu apjoms nevalstiskajam sektoram, it īpaši sāpīgi to izjūt sabiedriskā labuma organizācijas.


  NVO attīstību ietekmē ne tikai finanses, bet arī esošais tiesiskais regulējums. Sēdē deputātiem tika vērsa uzmanība arī uz topošajiem grozījumiem likumā “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem”” un “Grozījumi Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā”, kurā ierobežos iespējas rīkot protesta akcijas un publiskos pasākumus. Likuma grozījumos ietvertie priekšlikumi esošajā redakcijā nebūtu atbalstāmi.


  Tāpat tika norādīts, ka NVO vērtējot publiskās pārvaldes dialogu ar pilsonisko sabiedrību Latvijā un esošos sabiedrības līdzdalības formātus Latvijā, tie šobrīd nespēj pilnvērtīgi nodrošināt to sabiedrības grupu interešu pārstāvniecību lēmumu pieņemšanas procesā, kam tā ir nepieciešama visvairāk, kā arī tie neatbilst mūsdienu prasībām, tādēļ ir nepieciešams noteikt dialogam ar pilsonisko sabiedrību vienlīdzīga loma, kāda tā ir piešķirta sociālajam dialogam.


  Komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins rosināja diskusiju turpināt Saeimas rudens sesijā, komisijas darba kārtībā iekļaujot jautājumus par nevalstiskā sektora darbības uzlabošanu un meklējot aktuālo problēmu risinājumus, tai skaitā jautājumus par ierobežotajām iespējām piesaistīt finansējumu un ierobežojumiem piketiem un publiskajiem pasākumiem.